Získat finanční nezávislost se stává čím dál tím více žádanější. Mnoho mladých lidí si začíná uvědomovat, že jejich důchodový věk již nebude plný sociálních jistot, jako je tomu u jejich rodičů. Bude záležet jenom na nich, jakým způsobem odejdou do podzimu života, zda si vytvoří dostatečnou finanční rezervu nebo budou živořit z důchodu do důchodu. Základem pro klidný důchod je přitom začít si včas spořit na pozdní důchodový věk.
Vytvořte si rezervu
Prvním krokem, u kterého by každý měl začít, je vybudování si vlastní finanční rezervy. Finanční rezerva by měla být chápána jako suma prostředků, na kterou si dotyčný okamžitě sáhne, aniž by platil nějaké pokuty či penále. Slouží především k řešení neočekávaných událostí. Ať už jde o nákup nové lednice nebo překlenutí výpadku příjmu vlivem nemoci nebo ztráty zaměstnání, tak finanční rezerva, by měla tyto situace vyřešit. Na svém blogu o tom mluví i tady.
Jak na finanční rezervu?
Na bankovním trhu lze získat dva druhy finanční rezervy. Obě mají jisté výhody a jisté nevýhody. Neexistuje optimální rada, který druh rezervy využívat. Finanční rezervu si lze vytvořit z vlastních prostředků nebo z prostředků banky. Mnoho lidí si myslí, že rezerva by se měla skládat pouze z vlastních prostředků. Pravdou však zůstává, že kontokorenty nebo povolené debety dávají možnost okamžité rezervy a to bez nákladů za držení. Lidově řečeno to znamená, že dotyčný neztrácí nic za to, že si udržuje finanční rezervu.
Zvolte spořicí účet a kontokorent
Výsledkem předcházející úvahy je tedy logicky to, že každý by si měl založit nějaký spořicí účet, na kterém by měl držet nějaké vlastní prostředky a druhou část rezervy by měl tvořit kontokorent, který banky dnes již poskytují zdarma. Peníze budou okamžitě k dispozici a náklady na držení rezervy budou nízké.
Napsat komentář