Penzijní reforma se pomalu rozjela a některé asociace a finanční instituce začínají vydávat první čísla, která ukazují, jak jsou jednotlivé penzijní společnosti úspěšné ve sjednávání nových smluv na penzijní připojištění a důchodové spoření, druhý pilíř. Zatímco data za rok 2012 mluví o obrovském nárůstu smluv na penzijním připojištění, tak důchodové spoření, druhý pilíř, se zatím pomalu dostává do popředí zájmu střadatelů.
Penzijní připojištění má každý druhý občan ČR
Ke konci roku 2012 evidovaly penzijní společnosti více než 5,13 milionů aktivních smluv na penzijním připojištění. Průměrná měsíční úložka se dle penzijních společností zvedla na 465 Kč. Dle odborníků je to však stále málo. Aby totiž penzijní připojištění bylo schopné pomoci při odchodu do důchodu měla by se průměrná úložka na penzijním připojištění zdvojnásobit. Dle propočtů by totiž penzijní připojištění mělo tvořit cca 15% příjmu při odchodu do důchodu.
Jaký je zájem o druhý pilíř?
Zatímco penzijní připojištění zaznamenalo loňský rok obrovský příliv nových klientů, tak důchodové spoření, druhý pilíř, se zatím setkává spíše s vyčkáváním potenciálních zájemců. Do poloviny února přišlo na centrální registr smluv přes 7 tisíc smluv. Dle odborníků je tento postup zcela normální a největší nárůst smluv důchodového spoření, druhého pilíře, lze očekávat v průběhu jara a počátkem léta 2013.
Jak se zajistit na odchod do důchodu?
Zatímco lidé v České republice jsou zvyklý spořit velmi konzervativně, tak finanční poradci kladou důraz na kombinaci hned několika produktů. Mladým třicátníkům přitom radí, aby si zajistili odchod do důchodu nejenom penzijním připojištěním ale i druhým pilířem, důchodovým spoření. Oba produkty nabízejí možnost diverzifikace penze a nesou státní benefity.
Napsat komentář