Fakta a mýty druhého pilíře 1.díl

Důchodová reforma pomalu začíná nabírat sílu, když jí velkoryse podporují především banky a pojišťovny, které vidí v celé důchodové reformě unikátní možnost pro získání nového počtu klientů a další potenciál zisků. Za necelé tři měsíce běhu důchodové reformy se přitom na veřejnosti objevilo hned několik desítek mýtů, které jsou spojeny s druhým pilířem nebo novým penzijním připojištěním. Pojďme se tedy podívat na ty největší omyly, které zdárně podporují novináři a různí „stoprocentní“ odborníci.

Garance vkladů ve druhém pilíři a penzijním připojištění

Základní ukazatel, kterým investoři poměřují své investice, je míra rizika spojená s investováním do zvoleného investičního nástroje. Zde je zapotřebí poupravit jeden mýtus, který je spojen s druhým pilířem a nově i penzijním připojištění 2013. Ani druhý pilíř, ani penzijní připojištění 2013 nejsou pojištěny jako je tomu u spořících účtů nebo stavebních spoření. Dle mnohých odborníků však díky investičnímu zaměření jednotlivých programů lze docílit toho, že za peníze účastníka bude z části ručit Německo, Francie, Nizozemí, Česko nebo Slovenskou. Zkrátka diverzifikace investičních možností paradoxně nabízí lepší možnosti pro snížení rizika, než je tomu u klasických depozit.

Garance výnosů

Garance výnosů a zhodnocení ve druhém pilíři nebo penzijním připojištění 2013 je jedním z mnoha dalších nesmyslů. Ani jeden z uvedených produktů negarantuje žádné zhodnocení ze zákona. Pokud tedy penzijní společnost nabízí nějaký garantovaný program, tak jde čistě o dobré slovo penzijní společnosti, které může být v době finanční krize velmi rychle porušeno. Něco více se píše i tady a tady.

Povinná délka spoření v druhém pilíři

Nedávno se na svět dostala zpráva, že účastníci ve druhém pilíři musí spořit 35 let. Jde o absolutní nesmysl. Pro účastníka končí druhý pilíř okamžikem, kdy je mu přiznán starobní důchod, bez ohledu na délku spoření. Pravdou samozřejmě zůstává, že spořit v druhém pilíři pět let nebo tři roky je z ekonomického hlediska nesmysl. Zkrátka příliš se to nevyplatí.

Sdílejte článek s přáteli !!!
Označeno s: , , , , , , ,
Označeno v Novinky, Rady a tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


5 × osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.