FAQ

Jsou družstevní záložny dostatečně bezpečné nebo je lepší využívat spořící účty u bank?

Vklady u družstevních záložen podléhají stejnému pojištění vkladů jako spořící účty u bank. Pravdou však je, že pravděpodobnost kolapsu malé družstevní záložny je o trochu větší než úpadek velké banky. Zdraví rozum tedy říká, že úrok na spořícím účtu není vše.

Co ovlivňuje sazby na spořících účtech?

Nejdůležitějším ukazatelem, který ovlivňuje sazby na spořících účtech, je čtrnáctidenní repo sazba. Tu vyhlašuje ČNB a v zásadě ovlivňuje finanční trh od úvěrů po investice. Dále sazbu ovlivňuje, jak moc banka potřebuje hotovost. Velké banky mají přebytky hotovosti a proto mají nízké úrokové sazby na spořících účtech.

Proč není penzijní připojištění pojištěné?

Zákon o pojištění vkladů vysloveně uvádí, na které prostředky se vztahuje garance vkladů. Bohužel penzijní připojištění mezi nimi není. Je to dáno asi také tím, že penzijní fondy mají možnost investovat peníze do dluhopisů a akcií, tudíž jde o rizikové nástroje, za které nechce nikdo přebírat garance.

Má smysl spořit si v penzijním připojištění?

Nelze jednoznačně říci. U každého se musí při zřizování penzijního připojištění sledovat jeho životní situace. Pro milionáře nemá penzijní připojištění příliš smysl. Naopak pro někoho, kdy jen tak vyžívá ze svého platu, je velmi těžké odkládat si peníze stranou. Pro střední vrstvu obyvatelstva je penzijní připojištění zajímavý nástroj, jak si udržet životní úroveň v důchodu.

Kam se mám obracet s nesrovnalostmi na penzijním připojištění?

V první řadě je zapotřebí se obrátit na samotný penzijní fond, u kterého je nebo bylo penzijní připojištění vedeno. Nesrovnalost mohla vzniknout chybou lidského faktoru. Dále se lze obracet na Asociaci penzijních fondů ČR nebo Českou národní banku.

Je druhý pilíř důchodového systému tunel?

Dle přijatých zákonů by mělo být poměrně jednoduše dohledatelné, kam peníze v druhém pilíři odcházejí. Účastník by se tedy neměl bát, že své peníze už nikdy neuvidí. Dozorčími orgány v druhém pilíři budou Česká národní banka, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo financí.

Je stavební spoření ještě výhodné?

Stavební spoření nabízí úrokové programy s ročními výnosy okolo 2 % nebo 3 %. Když se k tomu připočte maximální státní podpora na úrovní 10 % z vložených prostředků, odečtou se poplatky za novou smlouvu a měsíční poplatky, tak výsledná úroková sazba na stavebním spoření se pohybuje okolo 5 % ročně. To je v aktuální situaci u vkladů na 6 let velmi výhodná sazba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


osm + = 14

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.