Penzijní připojištění je poměrně komplikovaný druh spoření, který má své úskalí, jež mohou účastníkovi pomoci navýšit jeho výnos nebo ho také mohou zjevně poškodit. Vyplatí se tedy podívat se na ty největší komplikace u penzijního připojištění, aby byl účastník vždy připraven na různé varianty, které mohou nastat.
Jak ukončit penzijní připojištění?
Penzijní připojištění jde za standardních podmínek ukončit několika způsoby. Tím základním je výběr peněz přes starobní penzi. Účastníkovi je více než 60 let a spoří v penzijním připojištění alespoň 60 měsíců, pak může penzijní připojištění řádně ukončit. Další situací je přiznání invalidity 3. stupně. V tomto okamžiku může střadatel zažádat penzijní fond o výplatu invalidní penze. Poslední variantou je částečný výběr přes výsluhovou penzi. Musí být splněna jediná podmínka. Účastník musí spořit v penzijním připojištění alespoň 180 měsíců.
Jak nestandardně ukončit penzijní připojištění?
Pakliže účastník nutně potřebuje peníze, pak má možnost nestandardně ukončit penzijní připojištění formou odbytného. Jediná podmínka je, že smlouva musí být starší jednoho roku. Při odbytném si penzijní fondy mohou účtovat poplatek 800 Kč, pakliže je na smlouvě o penzijním připojištění méně než 60 příspěvků.
Penzijní připojištění a daně
Na výnosy z penzijního připojištění se vztahuje srážková 15 % daň. Tato daň se přitom zúčtovává až při výběru penzijního připojištění a za účastníka jí odvádí penzijní fond.
Daňová optimalizace a penzijní připojištění
Spoření v penzijním připojištění se dá také použít jako zajímavý nástroj pro snížení daňového základu. Daňová optimalizace u penzijního připojištění funguje tak, že klient má možnost poslat si nad rámec klasických měsíčních příspěvků až 12000 Kč, o které si může snížit daňový základ. Přímá úspora je pro účastníka 12000*0,15 = 1800 Kč. Je však zapotřebí dávat pozor, pokud by účastník rušil penzijní připojištění odbytným, tak musí všechny daňové odpočty zpětně vrátit.